صفحه اصلی
مهندسی نفت
دوره های خانه نفت
تحقيق و توسعه
همکاری با نهادها
اخبار
دانلود
سوالات متداول
9+1 دليل انتخاب ما
درباره ما
   نرم افزار Sys Drill

 

 

 

نرم افزار SysDrill


 


 


 

دوره طراحی عملیات حفاری چاه های نفت و گاز و محاسبات

 

دورن چاهی با استفاده از نرم افزار SysDrill

 

 

عنوان دوره

کد دوره

دوره فشرده

شهریه آزاد (تومان)

شهریه دانشجویی (تومان)

مقدماتی

Sys  01

6  جلسه

310000

190000

پیشرفته

Sys  02

جلسه

390000

290000

 

هدف دوره :

 

· . نرم افزار SysDrill یکی از نرم افزارهای قدرتمند شرکت  Paradigm در زمینه حفاری می‌باشد. این نرم افزار برای برنامه ریزی و طراحی چاه های نفت و گاز مورد استفاده قرار گرفته و به صورت سیستم یکپارچه، ابزار مورد نیاز را در دسترس مهندسان حفاری قرار می دهد تا در حداقل زمان و با کمترین هزینه و خطا، محاسبات مربوط به عملیات حفاری را انجام دهند.

محاسبات مربوط به عملیات حفاری شامل طراحی مسیر چاه، محاسبات نزدیکی و تداخل دو چاه در یک منطقه، طراحی مجموعه ته چاهی (BHA)، محاسبات هیدورلیک، محاسبات مربوط به حفاری انحرافی، محاسبات Torque & Drag و نمایش 3 بعدی مسیر چاه طراحی شده، تنها بخشی از کارایی های این نرم افزار قدرتمند است.هدف نهایی این دوره طراحی عملیات حفاری و محاسبات درون چاهی می باشد.

 

 

محتوای دوره :

 

بخش اول: دوره مقدماتی

 

ü    این دوره شامل آموزش ماژول‌های زیر می‌باشد.

آشنایی با Data Setup اولیه در محیط نرم افزار که شامل معرفی میدان، دکل های حفاری، مختصات چاهای حفاری شده و Target  مربوط به هر چاه می باشد.

آشنایی با Well Planning :هدف اصلی از این ماژول طراحی مناسب ترین مسیر بین نقطه مشخص در سطح تا نقطه هدف در اعماق زمین می باشد.

معرفی Survey Management شامل پیمایش و مکان یابی چاه بوسیله داده های بدست آمده از دستگاه های مکان یابی چاه (Survey Data) و مقایسه ی آن با مسیر طراحی شده می باشد.

معرفی 3D Visualization  که با استفاده از این ماژول می توان اطلاعات مختلف، از جمله مسیر چاه و مکان یابی بدست آمده از مراحل قبل را به صورت سه بعدی دریافت کرد.

 

بخش دوم: دوره پیشرفته

ü     دوره آموزشی در این سطح شامل موارد زیر می باشد :

Anti-Collision: با استفاده از داده های Survey   و Plan چاه ها و مشخص کردن مکان دقیق هر چاه با رسم نمودارهای عنکبوتی و سیلندری موقعیت چاه ها نسبت به یکدیگر را بررسی می کند.

BHA Definition: در این ماژول می توان BHA را ساخت و هندسه چاه را مشخص کرد.

Torque & Drag: ماژول بسیار گسترده ای است که به بررسی گشتاور (Torque) و کشش (Drag)، محاسبات مربوط به نیروی جانبی و آنالیز BHA می پردازد.

Hydraulics: در این ماژول به بهینه سازی نازل های مته، انتقال خرده ها و هیدرولیک کلی سیستم گردش گل حفاری پرداخته می شود.

 

 

 

حداقل مدرک ورود به دوره :

 

·       داشتن شرايط عمومي ورود به دوره هاي آموزش عالي آزاد

·       داشتن رشته تحصیلی کارشناسی مهندسی نفت، مهندسی معدن، رشته های مرتبط

·       گذراندن درس حفاری  در مقطع کارشناسی

·       تبصره: چنانچه داوطلبي داراي مدرک تحصيلي از مراکز علمي خارج از کشور باشد درصورتيكه مورد تاييد  قرار گيرد و در صورت احراز شرايط پذيرفته خواهد شد.

 

 

تواناييهاي مورد انتظار دانشپذيرفتگان دوره :

 

·        دانشپذيران پس از طي اين دوره  قادر خواهند بود : 

در پایان این دوره انتظار می رود افراد شرکت کننده توانایی کار با نرم افزار و طراحی عملیات حفاری چاه های نفت و گاز و نیز محاسبات درون چاهی را پیدا کنند.

 

 

منابع دوره :

 

·        کتاب طراحی عملیات حفاری و محاسبات درون چاهی با نرم افزار SysDrill- انتشارات موسسه نگاره- خانه مهندسی نفت، در دست چاپ

 

 

 

 

خانه مهندسی نفت

" گامی تخصصی بسوی اشتغال در صنعت نفت کشور "